Previous Article Next Article Bankovní služby vás nemusí vždy obrat o peníze

Bankovní služby vás nemusí vždy obrat o peníze

Bankovní služby vás nemusí vždy obrat o peníze Posted on 25.6.2019

Platíte téměř výhradně přes internetbanking nebo raději zajdete do pobočky? Vybíráte peníze kdekoliv nebo vytrvale hledáte "svůj" bankomat? I na základě toho se rozhodujte pro balíky služeb, které banky nabízejí. A při srovnání možná zjistíte, že je čas změnit i banku.
kreditky v džínách

Ptejte se nejen na cenu

Porovnat jednotlivé balíčky služeb bank a určit vítěze s nejlepšími cenovými parametry za služby je dnes téměř nemožné. I proto, že každá banka má svůj balík služeb namixovaný jinak. Tam, kde je ve srovnání s konkurencí jedna položka levnější, za druhou připlatíte, protože ji banka v rámci balíčku vůbec nenabízí. Aby se to neprojevilo na vašem komfortu, a hlavně na peněžence, při určení favorita je potřeba porovnat jednotlivé nabídky.
Pokud máte v balíčku neomezený internetbanking, SMS notifikace či platby kartou v obchodě, ale raději navštěvujete pobočku, výpisy dostáváte poštou, v obchodě platíte hotovostí a výběr děláte z bankomatu, výpis i operace v pobočce máte zpoplatněny. Není to pro vás ani pohodlné, ani levné. Pokud chcete aktivně využívat balík služeb, porovnejte si, co je v ceně balíčku, co je nad jeho rámec a za kolik. Poplatky za balíky služeb se pohybují od 0 do 250 Kč měsíčně. Banky sice lákají na 50- až 100procentní slevy z poplatku, musíte však splnit nimi stanovené podmínky – aktivně využívat určené produkty, stanovenou výšku kreditního obratu, případně dodržení výšku zůstatku na účtu.

Pobočka vs. internet

Pokud dáváte přednost vkládání peněz na účet či platbě přes pobočku před internetem, vyberte si balíček, který tyto služby nabízí bezplatně, a v bance, která to umožňuje, tedy ne v internetové bance. Zjistěte si, které banky umožňují neomezené platby v pobočce i přes internet. Pokud nejste přítelem internetbankingu, je výhodnější zadat trvalé příkazy či SIPO, které jsou v rámci většiny balíků bank stále zdarma. Ale pozor, změny zadávání trvalých příkazů či SIPO už mnohé banky zpoplatnily.
zadávání pin

Výběry z bankomatů

Významnější banky nabízejí v rámci balíků neomezený počet plateb kartou v obchodech, ale za výběr peněz kartou z bankomatů už mnohé banky poplatek nejenže zvedly, ale některé také zrušily benefit výběru z cizích bankomatů a každý takový výběr vás bude něco stát. Před cestou do zahraničí se informujte v bance, zda jsou zpoplatněny platby kartou a výběry z bankomatů a jakou částkou. Některé banky nabízejí zdarma výběry z bankomatů těch bank v zahraničí, které patří do jejich skupiny.