Previous Article Next Article Jak se soustředit na učení
Posted in Vzdělání

Jak se soustředit na učení

Jak se soustředit na učení Posted on 22.11.2019


Vytvořte si správné prostředí
Vyberte si vhodné místo.V místnosti, kde chcete své studium vykonávat, byste měli mít ticho a zbavit se rozptýlení, jako je třeba telefon. V místnosti by neměla být ani zapnutá televize. Vezměte si pohodlnou židli, sedněte si ke stolu a pro lepší soustředění si zapněte lampu. Neučte se u televize, učení byste věnovali pozornost jen u reklam. Učit byste se neměli ani v posteli, natož pod peřinou, protože se Vám bude chtít spát.
Připravte si vše, co budete potřebovat. Tužky, propisky, fixy, zvýrazňovače, knihy a sešity, to vše byste měli mít po ruce. Vše si připravte tak, abyste nemuseli vstávat a jít si pro zapomenutou věc. Dejte si na stůl klidně i věci, u kterých si nejste jistí, zda je použijete. Základem je úspěšná příprava.
dívka u notebooku
Nachystejte si malou svačinku. Rozhodně by to nemělo být něco, co je složité na přípravu. Můžou to být oříšky, čokoláda, nebo ovoce. Nesmíme také zapomenout na pitný režim.
Sepište si cíle. Udělejte si seznam a napište si vše, co se ten den chcete naučit. Vždy věnujte svoji pozornost nejtěžšímu úkolu, který Vás čeká a začněte tím.
Můžete si pustit hudbu. Hudba u učení není pro každého, ale když si zvolíte správně klidnou hudbu, určitě ne rap, může mít uklidňující účinky. Hudba by měla být potichu a rozhodně by Vás neměla rušit.
Soustřeďte se
Pokud máte večer plný studia, naplánujte si ho a udělejte si rozvrh. Vždy se učte třeba 60 minut v kuse a poté si dejte 10 minut přestávku. Když se budete učit třeba 3 hodiny v kuse, váš mozek nebude pobírat všechny potřebné informace a taky byste se brzo unavili. Navíc, během přestávky si mozek odpočine a uloží si nově načerpané informace.
Stává se vám, že se musíte učit, ale místo toho přemýšlíte nad úplně jinými věcmi, nebo na to, co chcete dělat? Tyto myšlenky lze ovládat. Řekněte si, že na jiné věci bude čas, až skončíte s učením. Takto bude váš mozek nastavený a bude vědět, že na zábavu a ostatní věci se dostane. Jestliže se vám to podaří, tyto myšlenky pro vás po dobu učení nebudou najednou tolik důležité.
Odměňujte se.Člověk někdy potřebuje povzbudit. Jestliže pro vás dobré známky a průměr ve škole není dostatečnou odměnou, vymyslete si jiné odměny, které vás budou motivovat do studia. Například si můžete říct, že až se naučíte vše potřebné, pustíte si svůj oblíbený film.
nápad, myšlenka
Usnadněte si soustředění
Naslouchejte sami sobě a svému tělu. Je pravdou, že během celého dne máme všichni chvíle, kdy máme více energie a kdy naopak žádnou. Všímejte si, kdy se právě u vás projevuje největší energie a snažte se učit právě v tu dobu. Když se budete učit v době, kdy jste unavení a vyčerpaní, budete se u učiva trápit a hlavně to bude úplně zbytečné, protože se stejně nic nenaučíte.
Snažte se mít dostatek spánku.Ve spánku se nám ukládají informace a tělo získává energii na další den. Jestliže máte problémy se soustředěním, je možné, že za to může právě nedostatek spánku. Lidi průměrně potřebují 8 hodin spánku denně. Zkuste zjistit, jak dlouho spíte do samovolného probuzení, aniž by vám zvonil budík. Snažte se chodit spát každý den ve stejnou dobu.
Nejdříve dělejte nejnepříjemnější a nejtěžší úkoly.V době, kdy budete mít ještě spoustu sil a energie a budete se nejlépe soustředit, věnujte se těžším úkolům. Když budete dělat lehké úkoly na začátku, budete neustále myslet na to, že vás čeká těžký úkol, do kterého se vám vůbec nechce a nebudete se vůbec soustředit.