Previous Article Next Article Být zdravý a užívat si život…
Posted in Produkty

Být zdravý a užívat si život…

Být zdravý a užívat si život… Posted on 15.3.2021

Na internetu najdete mnoho e-shopů se zdravou výživou, kde vám nabízejí i tak zvané „znovu objevené superpotraviny“. Jsou to převážně „zapomenuté“ potraviny a byliny, které používali naši předkové. Přitom jejich užíváním svému zdraví můžete jen prospět.

Brambory jsou zdravé a v našem jídelníčku naprosto běžné. Připravují se na stovky způsobů a převážně se solí. Zasytí nás a přitom jsou bez tuku. Kromě bílkovin obsahují plno vitamínů a minerálů.

topinanbury

Ale, slunečnicové brambory zvané TOPINANBURY, lat. Heliantus tuberosus, možná poznáte, možná ne. Říká se jim též „židovské brambory“ nebo „artyčok z Jeruzaléma“

Nemusí vás vůbec odradit, že mají jinou chuť. Dají se připravit na různé způsoby. Důležité je, že jsou velmi zdravé a skutečně se dá z nich připravit mnoho velmi chutných pokrmů.

Co je velmi cenné na topinanburách je to, že jejich vláknina obsahuje inulin, který je velmi důležitým přírodním prebiotikem – je to přímo spojené s bifidobakteriemi, které žijí v naších střevech a nerozštěpí se. Jednoduše řečeno, inulin je důležitý pro naše zdravá střeva a ovlivňuje jak jejich mikroflóru, která má na „starosti“ zdravý funkční trávící systém.

Mnozí lidé trpí onemocněním slinivky břišní, nebo mají různé trávící problémy, trpí cukrovkou, mají žlučníkové či ledvinové kameny. Tito lidé vědí, jak je to vše bolestivé a jak tyto choroby omezují i jejich jídelníček.

pečené topinanbury

Zařazením topinanbur zdraví do svého jídelníčku, mohou mnozí lidé svému zdraví jenom prospět. Topinanbury jsou velmi vhodné pro diabetiky, pomáhají rozpouštět jak ledvinové, tak žlučníkové kameny, odvodňují (tak pomáhají našemu srdíčku),

Obsahují velké množství skupiny B, minerály (křemík, hořčík, fosfor, vápník, vitamíny C a D. Mají příznivý vliv na naši imunitu a psychiku, a to je pro mnoho lidí (nejenom v dnešní době) hodně důležité. Svým celkovým složením pomáhají též při hubnutí.

Pokud topinambury do svého jídelníčku zařadí ženy s osteoporózou nebo prožívají období klimaktérii – tato potravina jim jen prospěje. Z topinambury si můžete najíte internetu mnoho chutných a zajímavých receptů.