Previous Article Next Article Jak je na tom baterie vašeho smartphone
Posted in Elektro

Jak je na tom baterie vašeho smartphone

Jak je na tom baterie vašeho smartphone Posted on 5.5.2023

Měli bychom si přiznat, že nejslabším článkem současných chytrých telefonů jsou baterie. Výdrž akumulátoru je tolik diskutovaným tématem, lidé se dohadují, jak efektivně jej dobíjet, aby vydržel co nejdéle, ale to je jen část celé problematiky. Stejně důležité je vědět, jaké procesy baterii přetěžují, a také jak rychle dobíjí právě ta vaše nabíječka.
Velmi dobrým pomocníkem v monitoringu stavu a kondice vaší baterie je program AccuBattery. Je k dispozici zdarma pouze sice v základní verzi, ale ostatní funkce lze zprovoznit za symbolický jednorázový poplatek 70 korun.
dobíjení baterie.jpg

Snadno zjistíte, zda vám nějaký program nebrzdí přechod do režimu spánku

Podstatné, co nás zajímá, jsou aplikace, které užírají energii z baterie, a ty program spolehlivě vypátrá, najdete je v záložce „Discharging“. Uživatel zjistí také, za jak dlouho lze zhruba baterii dobít, jak dlouho ještě bude přístroj na zbytek energie pracovat, a velmi zajímavý je ukazatel doby strávené v různých režimech. Nás zajímá hlavně hodnota „deep sleep“ (hluboký spánek). Jestliže totiž naměříte deep sleep jen v řádu desítek minut (v rozmezí do 2 – 3 hodin), může tu být problém v tom, že některá aplikace nebo proces telefon brzdí při přechodu do spánkového režimu.

Baterie a powerbanky jsou dnes poměrně levné

Výrobci baterií doporučují, aby se nabíjely pouze do hodnoty 80 procent své maximální kapacity. Údajně se tím prodlouží její životnost, je to ale pochopitelně na úkor doby, po kterou je telefon v provozu. Životnost baterie byla zkoumána na základě laboratorních testů, otázkou však je, zda se něco takového vyplatí dodržovat, ceny baterií zas tak vysoké nejsou, navíc je dnes na trhu mnoho tzv. powerbank za rozumnou cenu, které pracují jako alternativní dobíjecí a provozní zdroje. 
AccuBattery dokáže měřit reálnou rychlost nabíjení, pokud však chcete porovnat mezi sebou více nabíječek a kabelů, musíte měřit hodnoty při shodné kapacitě akumulátorového článku, tedy ne tak, že u jednoho měříte hodnoty u 30% stavu baterie a u druhého třeba u 90 procent.
fotka knihovny v mobilu.jpg
Program zvládne i zjistit, alespoň přibližně, jak na tom vaše baterie je co se týče kondice. Kapacita akumulátoru je udávána výrobcem a časem se postupně snižuje. Opotřebení baterie (battery health) je přibližným procentuálním vyjádřením její schopnosti pracovat, počítejte vždy s nějakou odchylkou v řádu procent. Opotřebení baterie monitorujte až po zhruba sedmi nabitích telefonu ode dne, kdy máte nainstalovánu tuto aplikaci. Do té doby mohou být údaje o kondici baterie nepřesné.