Stačí se jen někdy rozhlédnout kolem sebe – málokdo už třeba v autobuse, v metru nebo ve vlaku čte knížku nebo časopis, většina cestujících je zahleděna do zářícího displeje mobilního telefonu nebo tabletu. Spousta lidí tak žije v online bublině a reálný okolní svět téměř nevnímá.
V dnešní době tak bohužel ta elektronická a online komunikace začíná nahrazovat osobní styky a kontakty, což je velice nežádoucí. Nedáte vy nebo váš potomek bez mobilu ani ránu?
Jaké varovné signály, které vypozorujete by vás už měli upozornit na to, že buďte vy nebo vaše dítko postihla závislost na mobilním telefonu neboli NOMOFOBIE? Závislost na mobilních telefonech bývá mnohem více častá u mladších ročníků. Závislost lze rozpoznat tak, že kvůli mobilu máte například konflikt s některým ze členů vaší rodiny, lžete o tom, kolik času na mobilu trávíte, první myšlenka ihned po probuzení směřuje právě k telefonu, případně k připojení na internet a kontrolování příchozích zpráv nebo aktuálních informací. Dalším příznakem závislosti je také to, že je člověk podrážděný, když nemůže najít svůj telefon a také to, že má během dne vysokou potřebu několikrát sáhnout po telefonu.
Kam až může tento typ závislosti zajít?
Především dochází ke snižování koncentrace, poruchám paměti, změnám nálad a dále také k fyzickým obtížím, jako jsou problémy s krční páteří apod.
Lze se vůbec této závislosti zbavit? Ano, ale musíte ovšem chtít. Hlavním krokem je snížení frekvence počtu kontrolování telefonu během dne. Stačí postupně prodlužovat intervaly. Dalším krokem je neinstalování nepodstatných aplikací a her do vašeho telefonu. Dalším způsobem také může být to, že si najdete nového koníčka nebo jiný způsob trávení vašeho volného času. Nenechte se pohltit moderními technologiemi a online světem, začněte váš problém s narůstající závislostí na mobilním telefonu řešit zavčasu.
Problém dnešní doby – závislost na mobilních telefonech
Posted on 5.5.2023