Previous Article Next Article Zaměstnavatel vás neošidil
Posted in Služby

Zaměstnavatel vás neošidil

Zaměstnavatel vás neošidil Posted on 9.6.2021

Když už člověk někde pro někoho pracuje, očekává, že mu za to bude poskytnuta odpovídající finanční náhrada, tedy že za svoji práci dostane zaplaceno. A až na výjimky tomu tak i je. Jenže každý chce také už předem vědět, kolik dostane. Protože kdyby následně dostal víc, než kolik si představoval, nebude určitě protestovat, jenže takové případy jsou sporadické a člověka by spíše vzali na hůl.

A tak se hned zkraje dohaduje, co bude člověk přesně dělat a co za to dostane. A zaměstnavatel mu tedy určitou částku uvede. A aby vznikl pracovní poměr mezi těmi dvěma, musí být obě strany s takovou částkou spokojeny.

otázka peněz

Jenže výpočet mzdy Kalkulackacistemzdy není právě jednoduchá záležitost, a obvykle rozhodně neplatí, že zaměstnanec dostane to, co mu zaměstnavatel nabídl. Dostane zpravidla méně, a to nejednou i znatelně méně.

Že by byli zaměstnavatelé takoví lumpové a vydřiduši? Nikoliv. Oni za tuto skutečnost nemohou. Onen rozdíl mezi přislíbenými penězi a tím, co člověk fakticky dostane, spočívá v tom, že zaměstnavatel uvádí obvykle takzvanou hrubou mzdu. Tedy tolik, kolik zaměstnanci pomyslně odkrojí z koláče firemního zisku. Zatímco zaměstnanec dostane své peníze až poté, co jsou z nich strženy povinné odvody, jako jsou dejme tomu daně, zdravotní pojištění a někdy i jiné srážky ze mzdy.

kreslené dolary

Stát a další oprávněné instituce si prostě žádají své a také to dostanou vždy, když si člověk něco vydělá. A zaměstnanec pak může klidně zapomenout na to, jakou měl radost, když slyšel, jak vysokou bude mít hrubou mzdu. Protože onen nepoměr může do jisté míry ovlivnit jedině v podobě využití nějaké té slevy na dani, pokud na ni má ze zákona nárok. Může si tak polepšit třeba v podobě slevy na vyživovaného manžela, na vyživovaného manžela ZTP/P, na dítě a podobně. Ale ani pak se na výši hrubé mzdy nedosáhne. A nic s tím nenaděláme.