Previous Article Next Article Jak se šetrně zbavit mravenců?
Posted in Služby

Jak se šetrně zbavit mravenců?

Jak se šetrně zbavit mravenců? Posted on 30.6.2021


Každý rok se mravenci pravidelně vrací na zahrady a shánějí potravu všude, kde se dá. Výjimkou jistě nebude ani ovoce a jiné užitkové či okrasné rostliny. Protože se spousta lidí snaží zamezit aplikaci chemických postřiků proti škůdcům, jako jsou mravenci, nabízí se otázka, co biologického vlastně proti mravencům pomáhá nejvíce.

Vroucí voda

Tento způsob hubení mravenců se někomu může zdát sice drastický, funguje však opravdu spolehlivě. Účinnost je nejvyšší v případě, že vroucí vodu vlijete přímo do mraveniště. Jestliže neznáte polohu mraveniště, touto metodou zlikvidujete pouze malou část celé mravenčí populace. Vroucí voda se může využít v případě úzkých spár a trhlin, kam voda jednoduše zateče a způsobí tak největší škodu.

mravenec lesní

Vápno

Hašené vápno slouží spíše jako prevence výskytu mravenců. Aplikace vápna je nejvhodnější v brzkých jarních měsících, kdy ještě nemáme zaseto. Nejenže takto ošetřená půda bude účinně odpuzovat mravence, současně se do půdy dostane důležitý prvek, jehož nedostatek způsobuje snížení úrody některé zeleniny.

Octový postřik

Postřik vytvoříte smícháním vody a octa v poměru 1:1. Vzniklou směs nalijte do rozprašovače a stříkejte přímo na mravence, kolem nich, a pokud znáte jejich mraveniště, můžete octový postřik nalít i do těchto míst. Octový postřik vám může pomoci i proti náletu běláska na různé druhy zeleniny. Aplikace octového postřiku je však nutné opakovat, aby byly výsledky zřetelné.

mravenčí cesta

Mravenčí bufet

Další způsobjak se zbavit mravenců je mravenčí bufet. Účinnou látkou tohoto přípravku je spinosad, který je získáván z bakterie Saccharopolyspora spinosa. Látka je však bezpečná jak pro člověka, tak pro všechny homoiotermní živočichy. Přípravek je vhodné použít, jestliže jste dosud nenalezli místo, kde se mraveniště nachází. Mravenci látku zanesou do mraveniště, kde postupně zlikviduje celou populaci. Celý proces trvá přibližně dva týdny, a proto buďte trpělivý.