Previous Article Next Article Návrat do práce po rodičovské dovolené
Posted in Životní styl

Návrat do práce po rodičovské dovolené

Návrat do práce po rodičovské dovolené Posted on 6.9.2018

Obáváte se návratu do zaměstnání po rodičovské dovolené, protože si už teď nedokážete představit všechen ten kolotoč kolem domácnosti, zaměstnání a péče o dítě? Bylo by pro vás také nemožné za předpokladu plného pracovního úvazku stihnout vyzvedávání dítěte ze školky, a kromě vás nemá vašeho potomka kdo vyzvedávat? Pak využijte možnosti pracovat na zkrácený úvazek.
těhotná se synem
Žádejte částečný pracovní úvazek, na který máte zákonné právo

Ač o tom, některé maminky nemají tušení nebo častokrát o tom zaměstnavatelé nechtějí ani slyšet, právo zvolit si po skončení rodičovské dovolené zkrácený úvazek tu opravdu je, tak proč toho nevyužít. Pečujete-li totiž o dítě mladší 15-ti let, máte ze zákona nárok na úpravu pracovní doby. Stanoví se tak týdenní pracovní doba, která bude kratší než 40 hodin. Podle toho by vám také úměrně měla být krácena mzda.

Jaké výhody vám jako matce přinese zkrácený úvazek:

·         možnost dřívějšího vyzvedávání ze školky / ze školy

·         více času na domácnost

·         více času na rodinu

·         více energie

Dalšími výhodami je také to, že až vaše dítko nastoupí v budoucnu do školy, vy s ním nebudete smolit domácí úkoly pozdě večer, ale budete na ně mít více času odpoledne. Zároveň také vaše děti neuvidíte pozdě večer při ukládání do postýlek. Výhod zkráceného úvazku je pro vás jako pro matku dlouhá řada, a proto určitě stojí za zvážení, zda možnost nastoupit do zaměstnání po skončení rodičovské dovolené na zkrácený úvazek, nevyužít. Zároveň vám také v takovém případě nemůže zaměstnavatel nařídit práci přes čas, jen pokud byste se s ním na tom dohodli, a to je také velká výhoda.
tužky v hrnku
Jako jediná nevýhoda se jeví nižší mzda, ovšem, když vezmete v potaz převažující výhody, pak pokud můžete v rodinném rozpočtu oželet nějakou tu tisícikorunu, neváhejte a jděte do toho. Ten čas strávený s rodinou vám za to stojí.